Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Sağlık Merkezi

Sağlık Merkezi Duyurular

 

Değerli öğrenciler ve mensuplarımız,

Covid-19 ile mücadelede;

COVID-19 hızlı antijen testinizin POZİTİF çıkması durumunda, izlemeniz gereken adımlar ekte açıklanmıştır.

Sağlıklı günler dileriz,
ODTÜ KKK Sağlık Merkezi

 

Değerli öğrenciler ve mensuplarımız,

Covid-19 ile mücadelede;

Maske (ağız, burun ve çeneyi içine alacak şekilde takılmalıdır), hijyen (su ve sabun veya alkol bazlı dezenfektan ile ellerin sık sık yıkanması)ve mesafe (Dünya Sağlık Örgütü fiziksel mesafeyi tam aşılı kişiler için en az 1 metre olarak belirlemiştir), kurallarına uyulması gerektiğini hatırlatırız.

Kapalı alanlardaki katılımın zorunlu olmadığı toplantılardan uzak kalınması, temas ettiğiniz kişilerin sınırlı sayıda olması, kalabalık
ortamlarda maske takılması ve alanın mümkün olduğunca sık havalandırılmasının sağlanması (kapı/pencere açmak) Covid-19 bulaş riskini en düşük seviyeye indirecektir.

Şüpheli belirtileriniz varsa, (Burun akıntısı, boğaz ağrısı, koku ve tat kaybı, öksürük, kas ve eklem ağrıları gibi grip benzeri belirtiler),en
kısa sürede Covid-19 PCR/hızlı antijen testinizi yaptırmanız gerektiğini önemle hatırlatırız.

Sağlıklı günler dileriz,
ODTÜ KKK Sağlık Merkezi

 

Değerli Öğrenciler ve Personel,

20/12/2021 Pazartesi günü itibari ile, ODTÜ KKK Sağlık merkezi tarafından yapılmakta olan Covid-19 Hızlı Antijen test saatleri aşağıdaki gibi olacaktır;

Pazartesi : 9:00 - 12:00 ve 13:00 - 16:00
Salı:       9:00 - 12:00 ve 13:00 - 16:00
Perşembe:   9:00 - 12:00 ve 13:00 - 16:00
Cuma :      9:00 - 12:00 ve 13:00 - 16:00

***Çarşamba günleri laboratuvar tahlil, kalibrasyon ve kontrol testleri yapılacağından antijen testi yapılmayacaktır.

Sağlıklı günler dileriz,
ODTÜ KKK Sağlık Merkezi

 

Değerli Öğrenciler ve Personel,

KKTC Sağlık Bakanlığı işbirliği ile, aşağıdaki kriterlere uygun kişiler için Medikoda Pfizer/Biontech ÜÇÜNCÜ DOZ aşılaması yapılacaktır.
COMINATY (Pfizer/Biontech), VAXZEVRIA (Astrazeneca/Oxford) ve MODERNA aşıları yaptırmış ve ikinci dozlarının üzerinden 6 ay geçmiş olan kişiler.
CORONAVAC (Sinovac) aşısı olan ve ikinci dozunun üzerinden 3 ay geçmiş olan kişiler.
Janssen / Johnson ve Johnson aşısı olan ve aşılarının üzerinden 3 ay geçmiş kişiler.
Aşılanmak isteyen kişiler pasaport/Kimlik Kartı ve eğer varsa KKTC yeşil aşı kartı ile direkt olarak Medikoya başvurabilirler.

Sağlıklı günler dileriz,
ODTÜ KKK Sağlık Merkezi

 

Değerli Öğrenciler ve Personel,

Son günlerde bölgemizde Covid-19 vakalarında artış görülmüştür.
Covid-19 ile mücadelede;
Maske (ağız, burun ve çeneyi içine alacak şekilde takılmalıdır.), hijyen (su ve sabun veya alkol bazlı dezenfektan ile ellerin sık sık yıkanması) ve mesafe (en az 1,5 metre), kurallarına uyulması gerektiğini hatırlatırız.
Kapalı alanlardaki toplantılardan uzak kalınması, temas ettiğiniz kişilerin sınırlı sayıda olması, kalabalık ortamlarda mutlaka maske takılması ve alanın mümkün olduğunca sık havalandırılmasının sağlanması (kapı / pencere açmak) Covid-19 riskini en düşük seviyeye indirecektir.
Şüpheli belirtileriniz varsa, (Burun akıntısı, boğaz ağrısı, koku ve tat alma kaybı, öksürük, kas ve eklem ağrıları gibi grip benzeri belirtiler), en kısa sürede Covid-19 PCR/ hızlı antijen testinizi yaptırmanızı önerir, sonucun pozitif çıkması durumunda 1102 KKTC Sağlık Bakanlığı Koronavirüs ihbar hattını aramanız gerektiğini önemle hatırlatırız.

Sağlıklı günler dileriz,
ODTÜ KKK Sağlık Merkezi

 

Değerli Öğrenciler ve Personel,

Covid 19 tedbirleri kapsamında hazırlanan Covid-19 Kılavuzumuzda ve her hafta güncellenen "KKTC Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu Kararlarında" açıklanmasına rağmen, özellikle "temaslı", yakın temaslı" olunmasıyla ilgili ve sonrasında yapılması gerekenlerle ilgili bazı yanlış anlaşılmaların veya olası tereddütlerin giderilmesi için ekteki dökümana bakılabilir.

Saygılarımızla,
ODTÜ KKK Sağlık Merkezi

 

Değerli öğrenciler ve mensuplarımız,

Biontech 3. doz aşısı için başvuruda bulunmuş olan kişilerin aşılanmak üzere Medikoya başvurmalarını rica ederiz.

Sağlıklı günler dileriz,
ODTÜ KKK Sağlık Merkezi

 

  • Koruyucu yüz maskesi giymek, bulaşma riskini azaltmak ve hayat kurtarmak için önemli bir önlemdir.
  • Maskeler, fiziksel mesafeyi korumayı, kalabalık, kapalı ve yakın temaslı ortamlardan kaçınmayı, iyi havalandırmayı, elleri temizlemeyi, hapşırmayı ve öksürmeyi ve daha fazlasını içeren kapsamlı bir "Her şeyi yapın! yaklaşımının bir parçası olarak kullanılmalıdır.
  • Maskeler, türüne göre hem sağlıklı kişileri korumak hem de bulaşmayı önlemek için kullanılmalıdır.
  • Kalabalık ortamlarda, diğerlerinden en az 1 metre uzakta olamadığınız yerlerde ve havalandırması yetersiz veya bilinmeyen odalarda maske takılmalıdır.
  • Maskeyi kullanmadan önce ve kullandıktan sonra ve maske takarken dokunmadan önce mutlaka ellerinizi temizlemelisiniz.
  • Maske takarken, mümkün olduğunca başkalarıyla fiziksel mesafenizi korumalısınız. Maske takmak insanlarla yakın temas kurabileceğiniz anlamına gelmez.
  • Kalabalık alışveriş merkezleri, dini yapılar, restoranlar, okullar ve toplu taşıma gibi kapalı kamusal ortamlarda, başkalarıyla fiziksel mesafeyi koruyamıyorsanız maske takmalısınız.
  • Pazar ve alış-veriş yerlerinde, kalabalık caddelerde, otobüs içinde ve duraklarda, dersliklerde, yurtlarda  mutlaka maske takın.
  • Dikkat edin, koruyucu maske takmıyorsanız, görüştüğünüz/veya tanıştığınız kişi pozitifse yakın temaslı olarak tanımlanacaksınız ve 14 güne kadar izole olacaksınız.

 

Değerli öğrenciler ve mensuplarımız,

KKTC Sağlık Bakanlığı iş birliği ile ODTÜ KKK Sağlık Merkezinde Covid-19Hızlı antijen testi yapımına başlanmıştır.

Hızlı antijen testi hafta içi her gün 9:00 -12:00 ve 13:00 - 16:00 saatleri arasında yapılacaktır.

KKTC Sağlık Bakanlığının vermiş olduğu karar doğrultusunda üniversitemizde, hızlı antijen testleri SADECE "ÜCRETSİZ KATAGORİSİNE" yapılacaktır. Bu nedenle, test yaptıracak olan kişilerin kimlik kartı ve ADAPASS kodu ile sağlık merkezine başvurmalarını önemle rica ederiz.

KKTC Bakanlar Kurulunun almış olduğu ve Resmi Gazetede yayınlanan karar doğrultusunda, aşılarını tamamlamış (ADAPASS kodu olan) kişiler hızlı antijen testini haftada 1 kez ÜCRETSİZ yapabileceklerdir. Daha sık test yaptırma zorunluluğu olan kişilerin diğer antijen testi merkezlerinde ÜCRETLİ (40 TL) olarak test yaptırmaları gerekecektir. Diğer merkezlerde test yaptıracak olan kişiler https://basvuru.lab.gov.ct.tr/?signup=true adresinden başvuru yapmalıdırlar.

Sağlık merkezimizde aşılarını tamamlamamış/hiç aşı yaptırmamış/aşılarını yaptırmış fakat ADAPASS kodu olmaya kişilere testyapılmayacaktır.

Aşılarını yurtdışında tamamlamış olan öğrenci ve mensuplarımız KKTC Sağlık Bakanlığı bilgi işlem merkezine şahsen, pasaport ve aşı sertifikaları ile başvurarak ADAPASS sistemine kayıtlarını yaptırabilirler.

KKTC Sağlık kuruluşlarında aşı işlemlerini tamamlamış olan kişiler, KKTC Sağlık Bakanlığı adapass.gov.ct.tr adresine girerek aşı belgelerini oluşturabilir ve ADAPASS kodu alabilirler.  İşlem sırasında sorunla karşılaşılması halinde çağrı merkezi 1111den yardım alınabilmektedir.

KKTC Sağlık Bakanlığının açıklaması doğrultusunda, ADAPASS aşı bilgi sistemine girilen bilgilerin eksikliği veya hataların düzeltilmesi için aşağıda belirtilen merkezlere hafta içi her gün 08:00 - 17:00 saatleri arasında başvurulması gerekmektedir.

Lefkoşa: Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi
Girne: Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi
Güzelyurt: Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Güzelyurt Dispanseri
Yeniboğaziçi: Yakın Doğu Üniversitesi Yeniboğaziçi Kampüsü

Sağlıklı günler dileriz
ODTÜ KKK Sağlık Merkezi