Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Duyurular

Duyurular

 

Değerli Öğrenci ve Mensuplarımız,

Ne yazık ki ülkemizde COVID-19 vakaları yeniden artmaktadır. Bulaşmaların önüne geçmek için özellikle kapalı alanlarda cerrahi maske kullanmak hayati önem taşımaktadır.

Güncel üst komite kararlarına göre kapalı alanlarda ve toplu taşıma araçlarında maske kullanmak zorunludur. Bu zorunluluk kişisel keyfiyetle esnetilemez.

Bulaşmaları engellemek için maske kullanımına ek olarak fiziksel mesafe korunmalı, kalabalık ve kapalı ortamlardan kaçınılmalı, eller sıklıkla yıkanmalı ve kapalı alanlar iyi havalandırılmalıdır. Maske kullanımı, fiziksel mesafe gerekliliğini ortadan kaldırmaz. Dersliklerde, kapalı okul tesislerinde ve servis araçlarında maske takmak zorunludur.

Maskeyi takmadan önce ve çıkardıktan sonra mutlaka ellerinizi dezenfekte etmeli, kullanım esnasında maskeye dokunmaktan kaçınmalısınız. Maskelerin doğru kullanımı hakkında aşağıdaki videoyu seyretmenizi tavsiye ederiz:

https://www.youtube.com/watch?v=F3bMOINmhik

Pandemi Kurulu

 

Değerli öğrenciler ve mensuplarımız,

Covid-19 ile mücadelede;

Maske (ağız, burun ve çeneyi içine alacak şekilde takılmalıdır.), hijyen (su ve sabun veya alkol bazlı dezenfektan ile ellerin sık sık yıkanması)ve mesafe (en az 1 metre), kurallarına uyulması gerektiğini hatırlatırız.

Kapalı alanlardaki toplantılardan uzak kalınması, temas ettiğiniz kişilerin sınırlı sayıda olması, kalabalık ortamlarda maske takılması ve alanın mümkün olduğunca sık havalandırılmasının sağlanması (kapı/pencere açmak) Covid-19 riskini en düşük seviyeye indirecektir.

Şüpheli belirtileriniz varsa, (Burun akıntısı, boğaz ağrısı, koku ve tat alma kaybı, öksürük, kas ve eklem ağrıları gibi grip benzeri belirtiler), en kısa sürede Covid-19 PCR/hızlı antijen testinizi yaptırmanız gerektiğini önemle hatırlatırız.

Sağlıklı günler dileriz,
ODTÜ KKK Sağlık Merkezi

 

Değerli Öğrenciler ve Personelimiz,

Bilindiği gibi Covid-19 aşılarını tamamlamış ve AdaPass kodu olan kişiler her 7 günde bir ücretsiz hızlı antijen testi yaptırabilmektedirler.

COVID-19 Antijen Test/PCR test sonuçlarının kontrol edilmesini kolaylaştırma amacıyla, test sonucunu gösteren belgenin veri tabanımıza yüklenmesi zorunludur. Sisteme giriş bağlantı adresi: https://intranet.ncc.metu.edu.tr/covid19_test_bilgisi.php

Test sonucunu gösteren belgenin PDF formatında çıktısının nasıl alınacağını anlatan video kaydına Kampüsümüzün Ana sayfasındaki Covid-19 tuşuna basarak erişmek mümkündür.

Saygılarımızla

Pandemi Kurulu

 

Değerli Öğrenciler ve mensuplarımız,

Aşılarını tamamlamış ve AdaPass kodu olan kişiler, Güzelyurt Bölgesinde aşağıda belirtilen sağlık kuruluşlarında ücretsiz olarak antijen testi yaptırabilmektedirler. Bu merkezlerde test yaptıracak olan kişilerin https://basvuru.lab.gov.ct.tr/?signup=true  adresinden başvuru yapmaları gerekmektedir.

Güzelyurt Sağlık Merkezi
YDÜ Güzelyurt Dispanseri
Yaman Tıbbi Tahlil Laboratuvarı
İlkay Tıbbi Tahlil Laboratuvarı
Yöntem Tıbbi Tahlil Laboratuvarı

Saygılarımızla

 

Değerli Öğrenciler ve Personelimiz,

COVID-19 virüsünün zarar verici etkilerinden korunmak için en etkin önlem bireylerin aşılanmasıdır. Eylül ayında yapılan duyurumuzda da belirtildiği gibi, tüm öğrencilerimizin ve personelimizin https://intranet.ncc.metu.edu.tr/asi_bilgisi.php  adresiyle erişime açık olan 'Aşı Bilgisi' formunu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurmaları zorunludur. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Pandemi Kurulu, henüz aşı sürecini tamamlamamış olanların aşılarını en kısa sürede tamamlamasını önermektedir. Sağlık sorunu sebebiyle aşı olamayan öğrencilerin bu durumunu belirten sağlık raporlarını Sağlık Merkezimize sunmaları gerekmektedir. Sağlık sorunu sebebiyle aşı olamayan personelin ise bu durumunu belirten sağlık raporlarını İnsan Kaynakları Müdürlüğü'ne sunmaları rica olunur.

Saygılarımızla

 

Karantina ile İzolasyon Farkı
Karantina
Tam olarak aşılanmadıysanız, COVID-19 olan biriyle yakın temas halindeyseniz (24 saatlik bir süre içinde kümülatif toplam 15 dakika veya daha fazla bir kişinin 1 metre yakınında) kendinizi karantinaya alın/alının. Tüm aşıları olan kişilerin, semptomları olmadıkça COVID-19 olan biriyle temas ettikten sonra karantinaya almaları/alınmaları GEREKMEZ. Bununla birlikte, tam aşılı kişiler, semptomları olmasa bile maruz kaldıktan 3-5 gün sonra test yaptırmalı ve maruz kaldıktan sonra 14 gün veya test sonucu negatif olana kadar halka açık yerlerde maske takmalıdır.
Ne yapmalı:

  • COVID-19 olan bir kişiyle son temasınızdan sonra 14 gün evde kalın.
  • Ateş (100.40F=380C), öksürük, nefes darlığı veya diğer COVID-19 semptomlarına dikkat edin.
  • Mümkünse birlikte yaşadığınız insanlardan, özellikle de COVID-19'dan hastalanma riski yüksek olan insanlardan uzak durun.

karantinadan sonra

  • Maruziyetten 14 gün sonrasına kadar semptomlara dikkat edin.
  • Belirtileriniz varsa, derhal kendinizi tecrit edin ve Sağlık Merkezimiz (Tel: 2183) ya da yerel halk sağlığı kurumu ile iletişime geçin (Tel: 1102 Covid 19 ihbar hattı).

   İzolasyon:

İzolasyon, COVID-19 ile enfekte olmuş kişileri enfekte olmayanlardan ayırmak için kullanılır. İzolasyonda olan insanlar, diğer insanların yanında olmaları güvenli olana kadar evde kalmalıdır. Evde hasta veya enfekte olan herkes diğerlerinden ayrılmalı, belirli bir "hasta odasında" veya bölgede kalmalı ve (varsa) ayrı bir banyo kullanmalıdır. Ne yapalım

 • Belirtilerinizi izleyin. Acil bir uyarı işaretiniz varsa (nefes almada zorluk dahil), hemen acil tıbbi yardım alın.
 • Mümkünse diğer hane üyelerinden ayrı bir odada kalın.
 • Mümkünse ayrı bir banyo kullanın.
 • Evin diğer üyeleri ve evcil hayvanlarla temastan kaçının.
 • Bardak, havlu ve mutfak eşyaları gibi kişisel ev eşyalarını paylaşmayın.
 • Mümkünse başkalarının yanındayken maske takın.
 • Bulunduğunuz odayı sık sık havalandırın
 • Ortak kullanılan yüzeyleri ve tuvaletleri sık sık dezenfekte edin.

Sağlıklı günler dileriz,

Değerli Öğretim Elemanları Pandemi Kurulu olarak, dersliklerde Covid-19 a karşı koruyucu maskelerin takılmasının zorunluluğunu ve öğrencilerin birbirleri arasında en az 1 metre mesafeyi korumaları gerektiğini hatırlatmak isteriz. Bunun sağlanmasında sizlerin gereken desteği vereceğinize eminiz.
Sağlıklı günler dileriz,