Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Duyurular

Duyurular

 

Değerli Öğrenciler,

Yeni bir döneme başlarken sizleri COVID-19 pandemisiyle ilgili önemli konularda bilgilendirmek istiyoruz. Lütfen aşağıdaki başlıklara dair ekteki dokümanı dikkatle inceleyin

 • COVID-19 iletişim kanallarımız
 • Geçerli filyasyon ve temaslı takip ilkelerimiz
 • AdaPass kodu süreçleri ve yurt dışında olduğunuz aşıların KKTC sistemine kaydedilmesi
 • Test sonuçlarını ve aşı durumunuzu yükleyeceğiniz kampüs bilgi sistemleri

Ekteki belgeyi dikkatlice okuyarak anlatılan adımları izlemenizi rica ediyor, sağlıklı ve güvenli bir akademik dönem diliyoruz.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu COVID-19 Koordinasyon Masası

0392 661 1908

0 539 117 26 83 (Yalnızca WhatsApp mesajı)

Pandemic Remarks

 

Değerli öğrenciler ve mensuplarımız,

Covid-19 ile mücadelede;

Maske (ağız, burun ve çeneyi içine alacak şekilde takılmalıdır.), hijyen (su ve sabun veya alkol bazlı dezenfektan ile ellerin sık sık yıkanması)ve mesafe (en az 1 metre), kurallarına uyulması gerektiğini hatırlatırız.

Kapalı alanlardaki toplantılardan uzak kalınması, temas ettiğiniz kişilerin sınırlı sayıda olması, kalabalık ortamlarda maske takılması ve alanın mümkün olduğunca sık havalandırılmasının sağlanması (kapı/pencere açmak) Covid-19 riskini en düşük seviyeye indirecektir.

Şüpheli belirtileriniz varsa, (Burun akıntısı, boğaz ağrısı, koku ve tat alma kaybı, öksürük, kas ve eklem ağrıları gibi grip benzeri belirtiler), en kısa sürede Covid-19 PCR/hızlı antijen testinizi yaptırmanız gerektiğini önemle hatırlatırız.

Sağlıklı günler dileriz,
ODTÜ KKK Sağlık Merkezi

 

Değerli Öğrenci ve Mensuplarımız,

COVID-19 vakalarındaki artış sebebiyle aşılı bireylerin antijen/PCR test aralığı 7 güne düşürülmüştür. Lütfen en güncel testinizi kontrol ederek bir sonraki test tarihinizi hesaplayın. Aşısız kişiler için test aralığı 3 gündür.

Sağlık merkezimiz tam kapasite ile test yapmaktadır. Ancak bu çabaya rağmen test için bekleme süreleri uzayabilir. Erişimi olanların https://basvuru.lab.gov.ct.tr/?signup=true adresinden başvuru yaparak ücretsiz test hizmeti sağlayan diğer merkezlerden yararlanmasını tavsiye ediyoruz. Dileyenler ücret karşılığında yetkili eczanelerde de test yaptırabilmektedir. Bölgemizdeki Faika Coşkun Eczanesi antijen testi yapmak üzere yetkilidir.

Lütfen tüm test sonuçlarınızı https://intranet.ncc.metu.edu.tr/covid19_test_bilgisi.php adresine yükleyin ve eğer gerekiyorsa aşı durumunuzu ve AdaPass kodunuzu güncelleyin.

Saygılarımızla,

 

Değerli Öğrenciler ve Personelimiz,

Bilindiği gibi Covid-19 aşılarını tamamlamış olanların her 14 günde bir, aşıları tamam olmayanların da her 3 günde bir antijen testi yaptırmaları gerekmektedir. Test sonuçlarının kontrol edilmesini kolaylaştırma amacıyla, test sonucunu gösteren belgenin yükleneceği bir yazılım geliştirildi. Test sonuçlarını gösteren belgenin veri tabanımıza yüklenmesi zorunludur. Sisteme giriş bağlantı adresi: https://intranet.ncc.metu.edu.tr/covid19_test_bilgisi.php

Test sonucunu gösteren belgenin PDF formatında çıktısının nasıl alınacağını anlatan video kaydına Kampüsümüzün Ana sayfasındaki Covid-19 tuşuna basarak erişmek mümkündür.

Saygılarımızla

Pandemi Kurulu

 

Değerli Öğrenciler ve Personelimiz,

KTC Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu'nun 19 Kasım 2021 Tarihli Kararına göre 06 Aralık 2021 tarihinden itibaren

-COMIRNATY (Pfizer/Biontech)
-VAXZEVRIA (Astrazeneca/Oxford)
-MODERNA

aşılarını yaptırmış olanların 2. dozlarından sonra 6 ay süre geçen kişilerin, ve

-CORONAVAC (Sinovac) ikinci dozdan sonra 3 ay geçmiş kişilerin
-COVID-19 Vaccine Janssen/ Johnson and Johnson

tek dozdan sonra üzerinden 3 ay geçmiş kişilerin ek bir doz aşı daha yaptırmaları zorunludur. Aksi taktirde bu kişiler aşıları tamamlanmamış olarak kabul edilecek ve AdaPass kodları iptal edilecektir.

Saygılarımızla

 

Değerli Öğrenciler ve Personelimiz,

Bilindiği gibi, KKTC Sağlık Bakanlığı iş birliği ile ODTÜ KKK Sağlık Merkezinde Covid-19 Hızlı antijen testi, aşıları tamamlanmış ve dolayısıyla AdaPass kodu olanlara ücret almaksızın yapılmaktadır.

Hızlı antijen testi hafta içi her gün 9:00 -12:00 ve 13:00 - 16:00 saatleri arasında yapılmaktadır.

AdaPass kodu olanlar Güzelyurt Bölgesinde aşağıdaki sağlık kuruluşlarında da  ücretsiz olarak antijen testi yaptırabilmektedirler. Bu merkezlerde test yaptıracak kişilerin önceden  https://basvuru.lab.gov.ct.tr/?signup=true adresinden başvuru yapmaları gerekmektedir.

Güzelyurt Bölgesinde ücretsiz antijen testi yaptırılabilecek diğer sağlık kuruluşları:

  • Güzelyurt Sağlık Merkezi

  • YDÜ Güzelyurt Dispanseri

  • Yaman Tıbbi Tahlil Laboratuvarı

  • İlkay Tıbbi Tahlil Laboratuvarı

  • Yöntem Tıbbi Tahlil Laboratuvarı

Saygılarımızla

 

Değerli Öğrenciler ve Personelimiz,

COVID-19 virüsünün zarar verici etkilerinden korunmak için en etkin önlem bireylerin aşılanmasıdır. Eylül ayında yapılan duyurumuzda da belirtildiği gibi, tüm öğrencilerimizin ve personelimizin https://intranet.ncc.metu.edu.tr/asi_bilgisi.php adresiyle erişime açık olan 'Aşı Bilgisi' formunu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurmaları zorunludur. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Pandemi Kurulu, henüz aşı sürecini tamamlamamış olanların aşılarını en kısa sürede tamamlamasını önermektedir. Sağlık sorunu sebebiyle aşı olamayan öğrencilerin bu durumunu belirten sağlık raporlarını Sağlık Merkezimize sunmaları gerekmektedir. Sağlık sorunu sebebiyle aşı olamayan personelin ise bu durumunu belirten sağlık raporlarını İnsan Kaynakları Müdürlüğü'ne sunmaları rica olunur. Aşılarını tamamlamamış olanların ikişer gün arayla haftada iki kez antijen ya da PCR testi yaptırmaları gerekmektedir. Mevcut koşullar sürdüğü müddetçe aşı sürecini tamamlamış olanların 14 günde bir test yaptırması yeterli görülmüştür.

Saygılarımızla

 

17 Kasım tarihinden itibaren Kampus ana girişlerinde, Kütüphane, Yurt, ve Spor Merkezi girişlerinde kağıda basılmış antijen testi sonuçlarının olduğu belgenin gösterilmesi istenecektir. Aşılı olanların antijen test tarihi 14 günden, aşısız olanların ise 3 günden daha eskiyse veya test sonucu pozitifse bu kişilerin girişlerine izin verilmeyecektir.
Saygılarımızla,
ODTÜ KKK- Pandemi Kurulu

Değerli Öğrenci ve Mensuplarımız, AdaPASS aşı ve antijen durumu kartlarının cep telefonu ekranından tarayıcı tarafından okutulmasında, yansıma olması nedeniyle zorluk yaşanmaktadır. Bu nedenle AdaPASS kartlarının kağıda basılı olması gerekmektedir. Lütfen kontrollerde kağıda basılı AdaPASS kartınızı gösteriniz.
Saygılarımızla,
ODTÜ KKK- Pandemi Kurulu

Değerli Öğrenciler, COVID-19 virüsünün zarar verici etkilerinden korunmak için en etkin önlem bireylerin aşılanmasıdır. Eylül ayında yayınlanan "Pandemi Koşullarında Öğrenci El Kitabı"'nda da belirtildiği gibi, tüm öğrencilerimizin Öğrenci Bilgi Sistemi'nde (https://intranet.ncc.metu.edu.tr/asi_bilgisi.php) erişime açılmış olan 'Aşı Bilgisi' formunu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurmaları zorunludur. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Pandemi Kurulu, henüz aşı sürecini tamamlamamış tüm öğrencilerin aşılarını en kısa sürede tamamlamasını önermektedir. Sağlık sorunu sebebiyle aşı olamayan öğrencilerin ise bu durumunu belirten sağlık raporlarını Sağlık Merkezimize sunmaları ve ikişer gün arayla haftada iki kez antijen ya da PCR testi yaptırmaları gerekmektedir. Mevcut koşullar sürdüğü müddetçe aşı sürecini tamamlamış öğrencilerin 14 günde bir test yaptırması yeterli görülmüştür.
Saygılarımızla,
ODTÜ KKK- Pandemi Kurulu

Değerli Öğrenciler ve Personel, AdaPASS Aşı ve Antijen Durumu Kimlik Kartlarının cep telefonu ekranından tarayıcı tarafından okutulmasında, ekrandan yansımalar olması nedeniyle, zorluk yaşanmaktadır. Bu nedenle AdaPASS Kartlarının kağıda basılı olması gerekmektedir. Lütfen AdaPass kontrollerinde kağıda basılı AdaPASS kartınızı gösteriniz.
Saygılarımızla, ODTU
KKK Pandemi Kurulu

Değerli Öğrenciler ve Personel, Değerli Öğrenci ve Mensuplarımız, COVID-19 PCR test sonucunuz pozitif çıktığında ya da pozitif olan bir kişiyle yakın temaslı olarak belirlendiğinizde lütfen bu bağlantıdaki formu kullanarak ODTÜ Kuzey Kıbrıs Pandemi Komitesi'ne bilgi veriniz. Verdiğiniz bilgiler yalnızca COVID-19 önlemleri kapsamında kullanılacak, beyan ettiğiniz derslerin öğretim görevlilerine ve okul yurtlarında kalıyorsanız yurt müdürünüze iletilecektir. İhtiyaç halinde bu forma COVID-19 Bilgilendirme Sayfamızdan da ulaşabilirsiniz. Kurulumuzu şeffaflıkla bilgilendirmeniz COVID-19'un yayılımını önlememizde bize büyük yardım sağlayacak. İş birliğiniz için teşekkür ederiz. Pozitif PCR Testi/Yakın temas Bildirim Formu:
Sağlıklı günler dileriz,
Rektörlük Ofisi

Değerli Öğrenciler ve Personel, COVID-19 virüsünün zarar verici etkilerinden korunmak için en etkin önlem bireylerin aşılanmasıdır. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Pandemi Kurulu, henüz aşı sürecini tamamlamamış tüm personelin aşılarını en kısa sürede tamamlamasını önermektedir. Sağlık sorunu sebebiyle aşı olamayan personelimizin ise bu durumunu belirten sağlık raporlarını İnsan Kaynakları Müdürlüğü'ne sunmaları ve ikişer gün arayla haftada iki kez antijen ya da PCR testi yaptırmaları gerekmektedir. Mevcut koşullar sürdüğü müddetçe aşı sürecini tamamlamış personelin 14 günde bir test yaptırması yeterli görülmüştür. Pandemi Kurulu süreci düzenli olarak değerlendirecek ve gerek duyulduğunda bu ilkelerde değişiklik yapılabilecektir.
Sağlıklı günler dileriz,
Rektörlük Ofisi

Karantina ile İzolasyon Farkı
Karantina
Tam olarak aşılanmadıysanız, COVID-19 olan biriyle yakın temas halindeyseniz (24 saatlik bir süre içinde kümülatif toplam 15 dakika veya daha fazla bir kişinin 1 metre yakınında) kendinizi karantinaya alın/alının. Tüm aşıları olan kişilerin, semptomları olmadıkça COVID-19 olan biriyle temas ettikten sonra karantinaya almaları/alınmaları GEREKMEZ. Bununla birlikte, tam aşılı kişiler, semptomları olmasa bile maruz kaldıktan 3-5 gün sonra test yaptırmalı ve maruz kaldıktan sonra 14 gün veya test sonucu negatif olana kadar halka açık yerlerde maske takmalıdır.
Ne yapmalı:

  • COVID-19 olan bir kişiyle son temasınızdan sonra 14 gün evde kalın.
  • Ateş (100.4 0F=380C), öksürük, nefes darlığı veya diğer COVID-19 semptomlarına dikkat edin.
  • Mümkünse birlikte yaşadığınız insanlardan, özellikle de COVID-19'dan hastalanma riski yüksek olan insanlardan uzak durun.

karantinadan sonra

  • Maruziyetten 14 gün sonrasına kadar semptomlara dikkat edin.
  • Belirtileriniz varsa, derhal kendinizi tecrit edin ve Sağlık Merkezimiz (Tel: 2183) ya da yerel halk sağlığı kurumu ile iletişime geçin (Tel: 1102 Covid 19 ihbar hattı).

   İzolasyon:

İzolasyon, COVID-19 ile enfekte olmuş kişileri enfekte olmayanlardan ayırmak için kullanılır. İzolasyonda olan insanlar, diğer insanların yanında olmaları güvenli olana kadar evde kalmalıdır. Evde hasta veya enfekte olan herkes diğerlerinden ayrılmalı, belirli bir "hasta odasında" veya bölgede kalmalı ve (varsa) ayrı bir banyo kullanmalıdır. Ne yapalım

 • Belirtilerinizi izleyin. Acil bir uyarı işaretiniz varsa (nefes almada zorluk dahil), hemen acil tıbbi yardım alın.
 • Mümkünse diğer hane üyelerinden ayrı bir odada kalın.
 • Mümkünse ayrı bir banyo kullanın.
 • Evin diğer üyeleri ve evcil hayvanlarla temastan kaçının.
 • Bardak, havlu ve mutfak eşyaları gibi kişisel ev eşyalarını paylaşmayın.
 • Mümkünse başkalarının yanındayken maske takın.
 • Bulunduğunuz odayı sık sık havalandırın
 • Ortak kullanılan yüzeyleri ve tuvaletleri sık sık dezenfekte edin.

Sağlıklı günler dileriz,
Rektörlük Ofisi

Değerli Öğretim Elemanları Pandemi Kurulu olarak, dersliklerde Covid-19 a karşı koruyucu maskelerin takılmasının zorunluluğunu ve öğrencilerin birbirleri arasında en az 1.5 metre mesafeyi korumaları gerektiğini hatırlatmak isteriz. Bunun sağlanmasında sizlerin gereken desteği vereceğinize eminiz.
Sağlıklı günler dileriz,
Rektörlük Ofisi