en
Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

2020 YKS Kayıt İşlemleri

2020 YKS KAYIT İŞLEMLERİ

Üniversitemize kayıt yaptıracak öğrenciler Covid-19 Salgını nedeni ile kampüsümüze gelmeden kayıt işlemlerini aşağıda belirtilen açıklamalar doğrultusunda tamamlayabilirler. Üniversite kayıt işleminin e-devlet üzerinden yapılması esastır. Üniversite kayıtları şahsen evrak teslimi şeklinde yapılmamaktadır. Bu kapsamda, Üniversiteye gelmenize ve herhangi bir evrak teslimi yapmanıza gerek bulunmamaktadır. Kayıt işlemleriniz için lütfen aşağıdaki kayıt kılavuzunu dikkatle inceleyiniz.

Öğrenciler, yurt başvurularını ve İngilizce tercihlerini kayıt programı aracılığı ile tamamlanabilir, oryantasyon programları çevrim içi takip edilebilir. İngilizce Seviye Tespit ve Yerleştirme Sınavı ile İngilizce Yeterlik Sınavı çevrim içi yapılacaktır.

Seviye Tespit ve Yerleştirme Sınavı (10-11-12 Eylül 2020)

Bu sınav İngilizce Hazırlık Programı'nda öğrenim görecek olan öğrencilerin İngilizce seviyelerini belirlemek ve onları doğru gruplara yerleştirip kendilerine benzer/yakın düzeyde İngilizce bilen öğrencilerle aynı hazırlık sınıflarda eğitim görmelerini sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Daha sonra yapılacak olan İngilizce Yeterlik Sınavı'nı geçip bölümlerine başlamaya hak kazanan öğrencilerin Seviye Tespit sınavlarının geçerliliği kalmayacaktır.

Sınav, https://odtuclass.metu.edu.tr/ sayfasında 3 gün açık kalacaktır ve her öğrencinin 1 kez sınava girme hakkı vardır. Bütün yeni kayıt öğrencilerin sınava girmesi mecburidir. Öğrencilerin sınava ulaşması için https://useraccount.metu.edu.tr/newstudent/ adresinden kullanıcı kodu oluşturma işlemlerini en geç 9 Eylül 2020 tarihinde tamamlamaları gerekmektedir.

Lütfen ayrıntılar için şu linke tıklayın: http://www.dbe.metu.edu.tr/yenikayit/

Çevrim İçi İngilizce Yeterlik Sınavı (16 Eylül 2020 Saat 10:00)

Bu sınav öğrencilerin İngilizce Yeterlik düzeylerinin bölümlerine başlamak için yeterli olup olmadığını ölçmek amacıyla yapılmaktadır. Bu sınavdan başarılı olanlar doğrudan bölümlerine başlarlar. Başarılı olamayan öğrenciler ise bir akademik yıl boyunca (veya düzeylerine göre bir dönem boyunca) İngilizce Hazırlık Programı'nda eğitim görüp akademik yıl (veya düzeylerine göre Güz Dönemi) sonunda yapılacak olan İYS'ye hazırlanırlar.

YKS Yeni kayıt öğrencilerin bu sınava ulaşmaları için https://useraccount.metu.edu.tr/newstudent/ adresinden kullanıcı kodu oluşturma işlemlerini en geç 9 Eylül 2020 tarihinde tamamlamaları gerekmektedir. Öğrenciler sınav öncesi hazırlıkları önceden yapmış olmalı ve sınav sabahı hazır bir halde çevrim içi sınav odalarında oturuma kabul edilmeyi beklemelidir. Çevrim içi sınav odalarına 9:45'ten sonra gelecek adaylar sınava kabul edilmeyeceklerdir.

Önemli Not: 14 Eylül 2020 Pazartesi saat 10:00 ve saat 13:00'te 16 Eylül'de yapılacak İngilizce Yeterlik Sınavı ile ilgili bilgilendirme sunumu yapılacaktır. Sunum canlı ve çevrim içi olacaktır. https://metu.webex.com/meet/nccolp adresinden canlı yayını izleyebilirsiniz. Yayını izleyebilmeniz için önceden mobil cihaz, tablet ya da PC'sinize ücretsiz Webex uygulamasını yüklemeniz gerekmektedir. Canlı yayın kaydedilecek ve izleyemeyenler için bu sayfada paylaşılacaktır.